Suomen Syöpäpotilaat

Suomen Syöpäpotilaat ry on vuonna 1971 perustettu syöpäpotilasjärjestö ja osa Syöpäjärjestöjä. Tuotamme luotettavaa tietoa syöpäsairauksista, ja potilasverkostomme tarjoavat mahdollisuuden vertaistukeen. Pidämme syöpäpotilaiden puolta ja valvomme heidän etujaan.


  • Vastaa kyselyymme terveydenhuollon asiakasmaksujen vaikutuksista!

  • Sairastatko kirkassoluista munuaissolukarsinoomaa tai von Hippel-Lindaun tautia? Jaa kokemuksesi hoidoista!

  • Haussa potilaiden käyttökokemuksia mirvetuksimabi-soravtansiinista

  • Suomen Syöpäpotilaiden uusi hallitus on aloittanut työnsä

  • Kysely: 39 prosenttia työikäisistä syöpään sairastuneista kokenut syrjintää tai ennakkoluuloja työnhaussa

  • Sappitiesyöpä – Potilaan opas on ilmestynyt


Uusimmat blogit

Katso kaikki blogit

Suomen Syöpäpotilaat ry somessa

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

"Yksi konferenssin tavoitteista on vahvistaa potilasaktiiveja ympäri maailmaa 'pitämään ääntä' meille sarkoomaan sairastuneille tärkeistä asioista, ja tehdä näkyväksi yhteistä sanomaa potilasjärjestönä faktatietoon perustuen."

Hallituksemme jäsen ja sarkooma-aktiivi Tuula Nikkilä osallistui toukokuussa Sarcoma Patient Advocacy Global Network – SPAGNin konferenssiin Tukholmassa. Tuulan mukaan ilmapiiri paikan päällä Tukholmassa oli sanoin kuvaamaton: paikalla oli 120 henkilöä, kliinikkoja, tutkijoita sekä potilasedustajia järjestöistä, 30 maasta yhteisen asian äärellä – kaikilla halu luoda parempaa yhteistä tulevaisuutta ympäri maailman sarkoomapotilaille ja heidän läheisilleen.

🌻 Lue Tuulan konferenssikuulumiset blogistamme: syopapotilaat.fi/maailmanlaajuinen-aani-osana-sarkoomayhteisoa/

Kuva: Uli Deck/Unsplash

#sarkooma #SPAGN #potilasosallisuus
Katso lisääVähemmän

Yksi konferenssin tavoitteista on vahvistaa potilasaktiiveja ympäri maailmaa pitämään ääntä meille sarkoomaan sairastuneille tärkeistä asioista, ja tehdä näkyväksi yhteistä sanomaa potilasjärjestönä faktatietoon perustuen.

Hallituksemme jäsen ja sarkooma-aktiivi Tuula Nikkilä osallistui toukokuussa Sarcoma Patient Advocacy Global Network - SPAGNin konferenssiin Tukholmassa. Tuulan mukaan ilmapiiri paikan päällä Tukholmassa oli sanoin kuvaamaton: paikalla oli 120 henkilöä, kliinikkoja, tutkijoita sekä potilasedustajia järjestöistä, 30 maasta yhteisen asian äärellä - kaikilla halu luoda parempaa yhteistä tulevaisuutta ympäri maailman sarkoomapotilaille ja heidän läheisilleen.

🌻 Lue Tuulan konferenssikuulumiset blogistamme: https://syopapotilaat.fi/maailmanlaajuinen-aani-osana-sarkoomayhteisoa/

Kuva: Uli Deck/Unsplash

#sarkooma #SPAGN #potilasosallisuus

0 CommentsKommentoi

Mietityttääkö hoitotahtoon liittyvät asiat?

Hoitotahdossa ihminen ilmaisee oman tahtonsa sellaisen tilanteen varalta, jossa hän ei enää kykene tekemään päätöksiä tai ilmaisemaan niitä vakavan sairauden, onnettomuuden tai muun vastaavan syyn vuoksi. Hoitotahto on vapaamuotoinen dokumentti, ja siinä voi ilmaista suostumuksen tai kieltäytymisen annettavaan hoitoon sekä toiveita elämän loppuvaiheen hoivaan.

🤎 Tutustu hoitotahtoon liittyviin asioihin Duodecimin Hoitotahto-sivustolla, osoitteessa hoitotahto.fi/.

Kuva: Tetiana Padurets/Unsplash

#hoitotahto
Katso lisääVähemmän

Mietityttääkö hoitotahtoon liittyvät asiat? 

Hoitotahdossa ihminen ilmaisee oman tahtonsa sellaisen tilanteen varalta, jossa hän ei enää kykene tekemään päätöksiä tai ilmaisemaan niitä vakavan sairauden, onnettomuuden tai muun vastaavan syyn vuoksi. Hoitotahto on vapaamuotoinen dokumentti, ja siinä voi ilmaista suostumuksen tai kieltäytymisen annettavaan hoitoon sekä toiveita elämän loppuvaiheen hoivaan.

🤎 Tutustu hoitotahtoon liittyviin asioihin Duodecimin Hoitotahto-sivustolla, osoitteessa https://hoitotahto.fi/. 

Kuva: Tetiana Padurets/Unsplash

#hoitotahto

0 CommentsKommentoi

Lisää