Eupati Finlandilla on taas tänäkin vuonna mahdollisuus tarjota stipendiä kahdelle potilaalle EUPATI Patient Expert -koulutukseen!
🔵 Tämä englanninkielinen koulutus on tarkoitettu potilaille, läheisille ja potilasjärjestöjen työntekijöille sairausryhmään katsomatta. Koulutuskokonaisuuteen kuuluu verkossa tehtäviä osuuksia, verkkotapaaminen sekä lähikoulutus jossakin päin Eurooppaa.
🔵 Koulutus auttaa vahvistamaan valmiuksia toimia potilasedustajana potilas- ja tutkimusraadeissa, neuvottelukunnissa tai esimerkiksi potilaspuheenvuorojen pitäjänä. Lisäksi koulutus auttaa ymmärtämään paremmin lääkekehitystä, lääkkeiden myyntilupaprosesseja ja lääkekorvattavuuteen liittyviä asioita sekä potilasosallisuuden hyviä käytäntöjä.
🔵 Kiinnostuitko? Lue lisää tästä: fi.eupati.eu/news/hae-eupati-patient-expert-koulutusohjelman-stipendia/
#EUPATI #potilasosallisuus
… Katso lisääVähemmän
Tänään 6.3. vietetään maailman lymfedeemapäivää! 🩵
🔹 Lymfedeemalla tarkoitetaan lymfaturvotusta. Lymfaturvotus syntyy silloin, kun imusuonisto esimerkiksi syövän hoidon seurauksena paikallisesti vahingoittuu eikä sen kuljetuskapasiteetti riitä poistamaan kudoksesta sille tarkoitettua neste-, valkuaisaine- ja solukuormaa.
🔹 Lymfaturvotus on useimmissa tapauksissa krooninen ja etenevä sairaus. Hoidon aikainen aloittaminen voi kuitenkin monessa tapauksessa pysäyttää tai hidastaa turvotuksen etenemisen.
🔹 Lymfaturvotuksesta kertova oppaamme on tällä hetkellä päivityksessä, ja saamme nauttia uudesta oppaasta jo syksyllä! Vanha oppaamme on luettavissa tutusti verkkosivuiltamme: syopapotilaat.fi/opas/syovanhoidon-jalkeinen-lymfaturvotus-ja-sen-hoito/
#Lymfedeema #lymfaturvotus
… Katso lisääVähemmän